Noktowizory są to urządzenia optyczne pozwalające widzieć w ciemności. Wynalezione zostały w 1926 roku przez J.L. Bairda.

Noktowizory

Po raz pierwszy wykorzystano je podczas II wojny światowej do usprawnienia nocnych transportów, a w późniejszych latach do celowania podczas walki. Były to duże, ciężkie, nieporęcznie urządzenia. Z roku na rok powstawały coraz mniejsze i wygodniejsze modele. Obecnie, najbardziej zaawansowane noktowizory wojskowe są tak małe i lekkie, że bez problemu można je przyczepić np. do hełmu lub pojazdu.

Jak działają noktowizory?

Noktowizory wytwarzają obraz widoczny dla ludzkiego oka wzmacniając szczątkowe światło od kilku do nawet kilkudziesięciu razy. Czym bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, tym mniejszą ilość światła potrzebuje. Wystarczą gwiazdy na niebie lub niewidoczny dla oka promień podczerwieni. Noktowizor nie działa w całkowitej ciemności. Wyświetlany obraz jest w kolorze zielonym, ponieważ ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe na tą barwę. Jesteśmy w stanie zobaczyć więcej, równocześnie mniej męcząc wzrok.  

oczy

Noktowizory cyfrowe działają w inny sposób. Matryca CCD o bardzo wysokiej czułości na światło, przetwarza w sposób cyfrowy obraz i wyświetla go na ekranie LCD. Żywotność przetworników jest niemal nieograniczona i niewrażliwa na jasne światło. 

Jaki noktowizor wybrać?

Noktowizory można podzielić na dwie duże grupy: osobiste (lunety, lornetki) oraz będące częścią wyposażenia pojazdów lub budynków (peryskopowe). Na rynku najłatwiej dostępne są noktowizory analogowe i cyfrowe. Pierwsze z nich są tańsze, mają dłuższą żywotność baterii (średnio 8 godzin), ale za to gorszą jakość obrazu. Z noktowizorów cyfrowych możemy korzystać około 4 godziny. Często dołączane są do nich zewnętrzne rejestratory pozwalające nagrywać filmy. Noktowizory cyfrowe posiadają również wiele dodatkowych funkcji dzięki którym możemy np. zmieniać barwy, regulować ostrość i kontrast. Najtańsze modele noktowizorów (generacja 1) wzmacniają światło w zakresie od 1 000 do 5 000 razy. W zupełności wystarczą do amatorskich zastosowań. Ceny ich zaczynają się już od około 500 zł. Noktowizory wyższych generacji są już niestety długo droższe.